ciśnieniomierz

Jaki ciśnieniomierz wybrać do codziennego użytku?

Osoby dotknięte nadciśnieniem tętniczym, a także dbające o swoje zdrowie i właściwą profilaktykę często zastanawiają się jaki aparat do mierzenia ciśnienia kupić. Na rynku istnieje wiele modeli ciśnieniomierzy, które posiadają zarówno swoje zalety jak i wady. Wybierając idealny ciśnieniomierz, należy kierować się własnymi preferencjami oraz funkcjami, jakie powinno urządzenie posiadać.

Najważniejsze rodzaje ciśnieniomierzy

Istnieją dwa podstawowe typy urządzeń, które różnią się sposobem użytkowania: zegarowe (czyli manualne) oraz automatyczne. Tradycyjne ciśnieniomierze zegarowe nie wymagają źródła zasilania, są mniej awaryjne (brak elektroniki), jednak w celu ich użycia należy wiedzieć, w jaki sposób należy wykonać dokładny pomiar. Drugim typem urządzeń są aparaty automatyczne, dedykowane osobom prywatnym, które można używać bez konieczności uprzedniego przeszkolenia.

Dokładny pomiar gwarantuje ciśnieniomierz naramienny. W skład urządzenia wchodzi kołnierz, który często jest wymienny, czasami także pompka służąca napompowaniu kołnierza do odpowiedniego ciśnienia. Zaawansowane ciśnieniomierze na ramię posiadają także dodatkowe funkcje, które sprawdzają się doskonale w przypadku osób cierpiących na choroby współtowarzyszące np. naramienny ciśnieniomierz z pulsykometrem.

Innym typem ciśnieniomierza jest ciśnieniomierz nadgarstkowy, który zajmuje niewiele miejsca, dzięki czemu można nosić go ze sobą przez cały czas. Urządzenia tego typu są łatwe w obsłudze i będą doskonałe w przypadku osób o dużej otyłości.

Czym się kierować podczas zakupu ciśnieniomierza?

ciśnieniomierz

Wyróżnia się kilka warunków, jakie powinien spełniać dobrej jakości aparat do mierzenia ciśnienia. Pomiar wykonany ciśnieniomierzem powinien być dokładny oraz powtarzalny (mierząc ciśnienie kilka razy z rzędu, wyniki powinny być do siebie zbliżone). Dobrze jeśli urządzenie jest proste w obsłudze oraz niezawodne. Powinno być odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz kontakt z wodą. Wyposażenie w czytelny ekran oraz w pamięć wyników to kolejne cechy, jakich nie może zabraknąć w każdym takim urządzeniu. Jeśli z urządzenia korzysta kilka osób, warto szukać ciśnieniomierza wyposażonego w możliwość tworzenia profili każdej z osób.