pończochy przeciwżylakowe

Rajstopy przeciw żylakom – co warto o nich wiedzieć?

Pończochy przeciwżylakowe to niezastąpione elementy przy niewydolności żylnej kończyn dolnych. Bardzo istotną kwestią jest jednak ich odpowiednie dobranie. Wówczas dzięki ich noszeniu można liczyć na poprawienie się stanu żył oraz odczucie wyraźnej ulgi.

Kiedy warto zastosować rajstopy przeciw żylakom?

Jest to dobry pomysł szczególnie w przypadku osób, które sporo siedzą. Również osoby, które odżywiają się niewłaściwie, mogą wiele wynieść z użytkowania ich. Getry uciskowe lub też rajstopy przeciw żylakom powinni nosić zarówno ci, którzy już borykają się z niewydolnością żylną, jak i ci, którzy są zagrożeni tego rodzaju dolegliwościami. Pończochy przeciwżylakowe to także doskonały pomysł w przypadku osób, którym stale towarzyszy odczucie zmęczenia nóg oraz gdy pojawiają się na nich drobne żylaki.

Jak dobrać odpowiednie getry uciskowe?

pończochy przeciwżylakowe

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ich rozmiar. W bardzo precyzyjny sposób należy dobrać ich siłę nacisku. Jeśli będzie zbyt mała to noszenie rajstop przeciw żylakom nic nie da. Jeżeli natomiast siła nacisku będzie zbyt duża to może ona wpłynąć negatywnie na przepływ krwi. Warto wiedzieć, iż w sklepach można znaleźć pończochy przeciwżylakowe o różnych stopniach kompresji. Jeśli chodzi o osoby, które mają już pajączki lub też nieduże żylaki powinny one używać pończoch o I stopniu kompresji.

W przypadku pokaźnych żylaków chorzy powinni używać rajstop o II stopniu kompresji. Dostępne są także getry uciskowe dla osób z dużą niewydolnością żylną, które są opisywane jako III stopień kompresji. Najmocniejsze działanie wykazują rajtuzy o IV stopniu kompresji, która jest większa niż 44 mm Hg. Warto wiedzieć, że w sklepach można dostać także specjalną opaskę uciskową na żylaki, która także wykazuje działanie przeciwżylakowe. Pozwala ona na lepszą koordynację pracy mięśni oraz zapewnia lepszy przepływ krwi w mięśniach.