ciśnieniomierz naramienny

Ciśnieniomierz naramienny — jaki wybrać?

Ciśnieniomierz naramienny to urządzenie diagnostyczne służące do badania ciśnienia tętniczego krwi. Jest łatwe w obsłudze, posiada duży wyświetlacz i często potrafi uratować życie. W czasach pogoni za dobrem materialnym często zapomina się o zdrowiu. Przyczyną wzrostu ciśnienia tętniczego krwi przeważnie jest stres wywołany sytuacją losową, bądź stres przewlekły. Dlatego każda osoba już po czterdziestym roku życia powinna posiadać w domu ciśnieniomierz naramienny.

Różnice ciśnieniomierzy naramiennych

Pierwszą podstawową różnicą między modelami jest fakt posiadanych funkcji. Tak jak dla jednych im bardziej podstawowy, tym lepiej, tak dla innych bardziej praktyczny okazuje się ten, o większej liczbie funkcji.

Tak więc można spotkać ciśnieniomierze podstawowe — do obsługi, których wystarczy prawidłowo nałożyć rękaw i wcisnąć jeden guzik, aby wykonać pomiar ciśnienia tętniczego i często również tętna. Coraz częściej jednak pojawiają się na rynku ciśnieniomierze wykrywające początki arytmii, ze wbudowanym dodatkowo pulsoksymetrem (służącym do pomiaru natlenowania krwi) czy ciśnieniomierze łączące się z aplikacją w telefonie zapisujące dane codziennych pomiarów. Spotkać można ciśnieniomierze z zasilaczem, bądź na baterie, w tym przypadku wybór zależy od wygody i przeznaczenia. Dla osób podróżujących lepiej sprawdzi się ten na baterie.

ciśnieniomierz naramienny

Niewiele osób wie również o tym, że aby wykonać prawidłowo pomiar ciśnienia krwi w domu, należy kupić odpowiedni rękaw do pomiaru. Ciśnieniomierze (https://megamedic.pl/cisnieniomierz-naramienny) kupowane w aptekach posiadają informację na opakowaniu o średnicy rękawa załączonego w zestawie. Warto, więc zwrócić uwagę na to co zostanie zakupione. 

Jak wykonać prawidłowy pomiar ciśnienia tętniczego w domu?

Przede wszystkim rękaw ciśnieniomierza należy założyć na gołe lewe ramię. Kabel (rurka) ciśnieniomierza powinna przechodzić przez wnętrze ręki, nie być w żaden sposób zakręcona bądź ściśnięta. Łokieć lewej ręki powinien być stabilnie oparty, a osoba poddawana pomiarowi siedzieć na krześle, oddychać miarowo i nie rozmawiać przez czas wykonywanego badania. Norma książkowa to 120/80mm Hg — wahania normy już o kilkanaście mm Hg należy zgłosić lekarzowi pierwszego kontaktu.