Stabilizator stawu kolanowego – kiedy warto go stosować zamiast opaski uciskowej?
Stabilizator kolanowy jest specjalistycznym sprzętem medycznych, który sprawdza się do odciążania, zabezpieczania oraz unieruchamiania określonych okolic ciała. Tego rodzaju orteza na kolano może być stosowana na przykład jako zabezpieczenie danej partii ciała przed odnowieniem się starej kontuzji. Co więcej, stabilizator stawu kolanowego może być elementem leczenia urazów oraz schorzeń stawów oraz mięśni.
Orteza kolanowa – rodzaje
W sklepach ze sprzętem medycznym oraz ortopedycznym można znaleźć między innymi stabilizatory kolana miękkie, półsztywne oraz sztywne. Jeśli chodzi o to, jaki model należy wybrać, to warto brać pod uwagę rodzaj urazu i aktywności fizycznej danego pacjenta. Jeśli kontuzjowany uprawia czynnie sport, w niektórych przypadkach może być możliwe kontynuowanie treningów po kontuzji o ile orteza na kolano zostanie odpowiednio dobrana. Co więcej, należy dodać, że w niektórych sytuacjach orteza może być także doskonałą alternatywą dla gipsu nie tylko w przypadku osób aktywnych sportowo. Warto wiedzieć, że im cięższy pacjent tym stabilizacja kolana powinna być silniejsza.
Zamiast opaski uciskowej
Stabilizator stawu kolanowego może być z powodzeniem stosowany zamiast opaski uciskowej w szczególności w przypadku poważniejszych urazów więzadeł oraz stawów. Jego zaletą jest dobra ochrona osłabionego miejsca, a także zmniejszenie obrzęku i bólu. Warto dodać, iż orteza kolanowa może w znacznym stopniu przyspieszyć regenerację tkanek. Odpowiednio dobrany usztywniacz doskonale pełni funkcję rehabilitacyjną po przebytym urazie. Wspaniale stabilizuje oraz odciąża uszkodzone miejsce w optymalnym stopniu, co wpływa pozytywnie na efektywność leczenia, a także późniejszej profilaktyki. Stabilizator można nosić także w celu uniknięcia odnawiania się starszej kontuzji.