Praktyczna pomoc rehabilitacyjna

Balkoniki do chodzenia to nieocenione akcesorium wspomagające samodzielne poruszanie się osób starszych czy niepełnosprawnych. Stanowią praktyczną podporę dla niewydolnego organizmu, dzięki czemu pionizacja i przemieszczanie się nie stanowią aż takiego problemu. To rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które posiadają dużą motywację i dążą do zachowania samodzielności przez jak najdłuższy okres czasu.

Czym jest balkonik rehabilitacyjny?

Balkonik rehabilitacyjny to produkt medyczny dopuszczony do sprzedaży po przejściu szeregu testów. Dokładne sprawdzenie każdego produktu ma na celu zagwarantowanie użytkownikowi jak największego poziomu bezpieczeństwa, aby korzystanie z przedmiotu było jedynie ułatwieniem, a nie obciążeniem. Konstrukcja balkoników jest stabilna i zazwyczaj lekka, dzięki czemu użytkownik może delikatnie unieść chodzik przy napotkaniu przeszkody, np. progu u drzwi. Chodziki rehabilitacyjne posiadają antypoślizgowe nakładki oraz różnego rodzaju blokady bezpieczeństwa. Produkt może mieć dwa lub cztery kółka, w zależności od mobilności użytkownika i jego preferencji.

Na co zwrócić uwagę kupując chodzik rehabilitacyjny?

Na samym początku należy wybrać rodzaj chodzika – może on być sztywny, kroczący, z podpórkami bądź na kółkach. Przykładowo, z chodzika na kółkach korzystają głównie seniorzy nie mający problemów z utrzymaniem równowagi. Przedmiot powinien być także dobrany do codziennej aktywności takiej osoby. Jeśli użytkownik chce pozostać samodzielny i aktywny, w tym regularnie uczęszczać na zakupy do sklepu, dobrym rozwiązaniem może być chodzik z koszykiem i siedziskiem, na którym można usiąść w razie zmęczenia się czy zawrotów głowy. W wielu przypadkach sprawdzi się dla seniora balkonik składany, który można z łatwością przetransportować w samochodzie. Szczególnie, jeśli przewidywane są wizyty w szpitalu czy u daleko mieszkającej rodziny.

Bardzo ważny jest także materiał, z którego wykonano sprzęt. Najczęściej wybiera się chodziki aluminiowe, ponieważ są bardzo lekkie. Parametrami, które warto wziąć pod uwagę, są: wysokość balkoniku, dodatkowe akcesoria oraz wielkość kółek. Warto zwrócić uwagę również na oferowany przez firmę okres gwarancji.