Dlaczego temblak?

Na co dzień nie myślimy o tym, jak istotne są w pełni sprawne ręce, abyśmy mogli wykonać nawet najprostsze czynności. Dopiero, gdy dojdzie do kontuzji, okazuje się, że bez lewej ręki także osobie praworęcznej trudno jest wykonywać wiele codziennych czynności.


Kontuzja ręki – co robić?

Ręka może ucierpieć np. w wyniku wypadku komunikacyjnego, poślizgnięcia się, czy w wyniku uprawiania sportu. Co się może wydarzyć? Różne złamania kości oraz kontuzje stawów, w tym poważne zwichnięcia.
Wtedy – dość często – dana osoba jest skazana na kilkutygodniowy gips oraz temblak.

Po co dodatkowe unieruchomienie ręki?

Ręka po doznaniu kontuzji, dość często wymaga pozycji zgiętej w łokciu. Nie zawsze sam gips pozwoli tu w pełni unieruchomić kończynę i zapewnić jej wygodę przez cały czas leczenia. Tu pomoże temblak dostosowany do konkretnego urazu oraz wzrostu danej osoby.

Podtrzyma on rękę i – jeśli to konieczne – dodatkowo unieruchomi. Czasem wystarczy tylko ten rodzaj unieruchomienia. O tym jednak zadecyduje już lekarz. Pacjent nie powinien samodzielnie podejmować w tej kwestii decyzji. Jeśli na własne ryzyko zdejmie gips, może zaszkodzić chorej ręce.

Ręka potrzebuje czasu

Złamana kość potrzebuje nawet kilku tygodni, aby się zrosnąć – podobnie, jak wywichnięty staw. W bardziej skomplikowanych przypadkach nawet jeszcze więcej czasu. A to jeszcze nie wszystko. Później przyjdą kolejne tygodnie, a czasem nawet miesiące rehabilitacji.

Ręka może nie być w stanie utrzymać się w prawidłowej pozycji i nie zawsze będzie zachowywała się, tak jak byśmy chcieli. Wciąż może potrzebować podparcia, choćby przez kilka dni po zaleczeniu kontuzji. Jest bowiem osłabiona. Oczywiście, wraz z biegiem czasu, wszystko wróci do normy albo – przynajmniej – ulegnie poprawie. Potrzebna jest jednak cierpliwość oraz konsekwencja w działaniu.