poduszka sensoryczna do siedzenia

Poduszka sensoryczna do siedzenia – jak i kiedy używać?

Poduszka sensoryczna do siedzenia nazywana bywa również jeżykiem, ze względu na wypustki, którymi pokryty jest gumowy lub piankowy dysk. Stosowana w odpowiedni sposób poprawia sensomotorykę, rozwija mięśnie głębokie i uwalnia od bólu kręgosłupa. Do niedawna wykorzystywana głównie przez fizjoterapeutów, obecnie coraz częściej doceniana bywa przez sportowców i pracowników biur. Kiedy sprawdzi się taka poduszka i jak jej używać?

Poduszka sensoryczna do siedzenia – wskazania

Wady postawy oraz bóle kręgosłupa spowodowane prowadzeniem siedzącego trybu życia stają się prawdziwą plagą. Coraz częściej wiele godzin spędzamy w pozycji siedzącej przed komputerem, nie będąc w stanie zrobić sobie nawet krótkich, zalecanych przerw. Po pracy wiele osób wybiera się na intensywny, choć krótki trening do siłowni. Zwykle skutkuje to gwałtownymi przeciążeniami i kontuzjami. Bóle odcinka krzyżowego i lędźwiowego kręgosłupa, nieprawidłowa postawa, zwyrodnienia kostne i stawowe, osłabienie mięśni – wszystko to łącznie sprawia, że wiele osób potrzebuje fizjoterapeuty.  Poduszka sensoryczna nie zastąpi fachowej pomocy, jednak może pomóc w poprawie stanu układu mięśniowego, utrzymywaniu prawidłowej postawy podczas siedzenia oraz zmniejszyć doznania bólowe.

Jak korzystać z poduszki sensorycznej?

Poduszka sensoryczna do siedzenia z https://www.orteo.pl/dyski-i-platformy to najczęściej wykonany z gumy dysk z wypustkami. Przed użyciem, poduszkę należy napompować, dostosowując jej twardość do własnych potrzeb i masy ciała. Poduszkę do siedzenia można z powodzeniem umieścić na siedzisku swojego biurowego krzesła. Jak działa poduszka?

  • W czasie siedzenia na dysku, gumowe wypustki pobudzają zakończenia nerwowe, co przyczynia się do poprawy stanu mięśni głębokich, odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowej postawy.
  • Dodatkowo, dysk stymuluje do siedzenia dynamicznego, a więc takiego, w czasie którego poszczególne grupy mięśni są co jakiś czas pobudzane do działania.

Trzeba jednak pamiętać, że korzystanie z poduszki przez zbyt długi czas bez przerwy może doprowadzić do nadmiernego obciążenia mięśni. Fizjoterapeuci zalecają, aby czas jej używania nie przekraczał 4 godzin dziennie. Najlepiej korzystać z niej w sposób interwałowy – czyli przez np. godzinę siedzieć na poduszce, a kolejną bez niej.  Poduszka używana w odpowiedni sposób pomaga odzyskać sprawność, stabilizację, niwelować bóle napięciowe, a nawet walczyć z dopadającą nas w pracy sennością.

Jak wybrać odpowiednią poduszkę sensoryczną do siedzenia?

W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów poduszek sensorycznych. Jeśli jednak interesuje nas poduszka sensoryczna do siedzenia, powinniśmy wybrać taką, której wielkość będzie odpowiednia do siedziska krzesła. Poduszka taka powinna mieć odpowiednią grubość, a wypustki powinny być na tyle twarde, aby były wyraźnie wyczuwalne. Jeśli jednak siedzenie na dysku sprawia silny dyskomfort albo ból, należy wybrać inny model, ewentualnie skonsultować swój wybór z fizjoterapeutą.

Z poduszek nie należy korzystać w sytuacji, kiedy na skórze znajdują się niewygojone rany po urazach lub zmiany chorobowe (wywołane np. łuszczycą).