detektor tętna płodu

Jak prawidłowo używać detektor tętna płodu?

Zrozumienie implikacji określonego wzorca tętna płodu wymaga doświadczenia i profesjonalnego szkolenia. Jeśli nie jesteś ekspertem, nie rób żadnych założeń i zawsze odwołuj się do swojego lekarza. Nie oznacza to, że nie powinnaś używać domowego detektora tętna płodu, ponieważ dostarcza on przydatnych informacji i pozwala na kontakt z dzieckiem. Używaj tych informacji mądrze i zrozum ich ograniczenia.

Jak działa detektor tętna płodu?

Detektor tętna płodu taki jak ten, działa poprzez wysyłanie fali ultradźwiękowej i wykrywanie fali, która odbija się z powrotem. Jest to podobne do systemu radarowego. Detektor tętna płodu może określić, gdzie rzeczy są wewnątrz ciała i określa częstość akcji serca płodu. Aby to działało prawidłowo, sonda musi znajdować się w pobliżu serca płodu, a odbity sygnał musi być wystarczająco wyraźny, aby monitor mógł go wykryć. Ponieważ płód ma tendencję do poruszania się w łonie matki, zlokalizowanie serca płodu za pomocą sondy może być trudne, zwłaszcza we wczesnym okresie ciąży. Bądź cierpliwy.

Fałszywie dodatnie wyniki to kolejny problem i to właśnie tutaj doświadczenie i trening wchodzą w grę. Skonsultuj się ze swoim lekarzem i nie ekscytuj się zbytnio, jeśli usłyszysz coś, co Ci się nie podoba – on lepiej odczyta wyniki uzyskane przez detektor tętna płodu.

Detektor tętna płodu – jak używać?

Zamiast próbować samodzielnie interpretować sygnały, jednym z podejść jest ustanowienie linii podstawowej i odnotowanie wszelkich odchyleń od linii podstawowej. Oprócz samego tempa ważne jest również to, jak zmienia się ono w czasie. Na przykład, brak zmienności, sinusoidalny lub V-kształtny przebieg fali oraz wysokie/niskie tętno są powodem do dalszych badań. Pamiętaj, aby okresowo korygować linię podstawową, ponieważ zmienia się ona w miarę dojrzewania płodu.

Normalne wzorce

detektor tętna płodu

Tętno Twojego dziecka wynosi od 120 do 160 uderzeń na minutę. Normalny zakres tętna zmienia się na różnych etapach ciąży. Zakres 120-160 nie dotyczy wczesnego etapu ciąży. Tętno dziecka wzrasta, kiedy się porusza i kiedy Twoja macica się kurczy. Tętno dziecka spada podczas skurczu, ale szybko wraca do normy po jego zakończeniu.Nieprawidłowe wzorce – jak używać detektor tętna płodu?

Tętno dziecka jest poza normalnym zakresem, poniżej 120 uderzeń na minutę lub powyżej 160 uderzeń na minutę w późniejszym etapie ciąży.
Gdy dziecko się porusza (test niestresowy), tętno dziecka nie wzrasta o 15 uderzeń na minutę lub spada znacznie poniżej wartości wyjściowej po poruszeniu się.
Podczas testu stresu skurczowego tętno dziecka po każdym skurczu macicy spada znacznie poniżej poziomu wyjściowego.