lek na zaparcia

Jak i kiedy stosować leki na zaparcia?

Lek na zaparcia pozwala doraźnie pozbyć się problemów związanych z zachowaniem regularności wypróżnień. Należy jednak pamiętać, że tabletki na wzdęcia nie leczą zaparć w ujęciu długoterminowym, a więc nie eliminują ich źródła. Jak i kiedy warto sięgnąć po leki na zaparcia, aby mieć pewność, że zadziałają prawidłowo?

Jak działa lek na zatwardzenie?

Lek na wzdęcia ma za zadanie przede wszystkim doprowadzić do wypróżnienia, które następuje w stosunkowo krótkim czasie po jego przyjęciu. Najczęściej ma on formę tabletek, syropu lub czopków – te drugie działają najszybciej. Skuteczny lek na zaparcia eliminuje nieprzyjemny objaw, jednak nie sprawia, że znika przyczyna zaparć – wręcz przeciwnie, gdyż ta może mieć różny charakter. Środek na zaparcia nie może być więc stosowany przez dłuższy czas – lekarze zalecają, aby zażywać go wyłącznie doraźnie, w przypadku niemożności wypróżnienia. O samych zaparciach można mówić, jeśli defekacja nie następuje w ciągu 3 kolejnych dni.

Skuteczny lek na wzdęcia i zaparcia – po jakim czasie powinien pomóc?

Tabletki na wypróżnianie, w przeciwieństwie do czopków, nie działają natychmiastowo, jednak powinny okazać się skuteczne w ciągu od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Pomagają pozbyć się zalegających w jelicie mas kałowych, a także nadmiernej ilości gazów. Czasami jednak tabletki na zatwardzenie nie działają – w takiej sytuacji nie należy czekać, najlepiej jak najszybciej zgłosić się do lekarza, zwłaszcza jeśli zaparcia trwają już kilka dni. Preparat na wzdęcia dostępny jest w aptece stacjonarnej lub internetowej – aby go zakupić, nie trzeba posiadać recepty. Należy stosować go zgodnie z zaleceniami producenta – przyjęcie większej dawki nie powoduje, że lek zadziała szybciej. Tabletki na gazy i zaparcia stosuje się tylko do momentu ustąpienia objawów, nigdy w celach profilaktycznych. Jednocześnie należy pamiętać o konieczności wyeliminowania przyczyny zaparć. Nawet najlepszy lek na wzdęcia z czasem przestaje być skuteczny, jeśli nie zadba się o prawidłową dietę czy aktywność fizyczną.