Urazy kostki – jak sobie z nimi radzić?

Staw skokowy jest jednym z najbardziej narażonych elementów układu kostno-stawowego. Kontuzje w tym miejscu są bardzo częste, a dodatkowo trudne do wyleczenia. Warto więc zadbać o bezpieczeństwo tego stawu, szczególnie jeśli znajdujemy się w grupie ryzyka i wykonujemy sport lub pracę sprzyjającą kontuzjom.


Stabilizator kostki pierwszą pomocą w kontuzjach

Orteza kostki ma na celu przede wszystkim jej stabilizację. W ten sposób staw zostaje częściowo unieruchomiony. Działanie jest podobne do zastosowania gipsu, jednak w tym przypadku po pierwsze mamy do czynienia z niewielkim ruchem, a po drugie orteza jest o wiele lżejsza, a więc bardziej komfortowa w użytkowaniu. Fakt, że stabilizator kostki nie odciąża kończyny całkowicie, sprawia że kostka podlega stałej rehabilitacji. W ten sposób pacjent zdecydowanie szybciej może powrócić do pełnej sprawności.

Kiedy stosować ortezę kostki?

Wyróżnić można trzy podstawowe typy urazu stawu skokowego. Pierwszy i najłagodniejszy z nich to zwykłe zwichnięcie. Do zwichnięcia może dojść w wyniku niepoprawnego ustawienia stopy. Ten uraz jest niezwykle częsty, ale na szczęście niezbyt groźny. Niestety nawet zwichnięcie może powodować silny ból. Właśnie w takim przypadku warto zastosować stabilizator kostki, który wesprze proces rehabilitacji, który można nabyć online przez stronę www.MegaMedic.pl.

Skręcenie to drugi typ urazu kostki. Polega on na uszkodzeniu więzadeł. Wyróżnić można 3 stopnie skręcenia kostki, im wyższy stopień, tym większa bolesność.

W przypadku złamań nadal najbardziej popularną formą leczenia jest założenie gipsu. Noszenie gipsu jest jednak naprawdę niekomfortowe, szczególnie latem, gdy temperatury są wysokie. Na szczęście coraz więcej lekarzy zamiast gipsu oferuje założenie ortezy. Bardzo sztywna i dobrze dobrana orteza może sprawdzić się w leczeniu złamanej kostki nawet lepiej od gipsu.