Orteza na kciuk – czym jest i kiedy należy jej używać?
O tym, jak duży wpływ na naszą sprawność mają dłonie, dowiadujemy się w momencie wystąpienia bolesnej kontuzji. To właśnie ona często uniemożliwia wykonywanie podstawowych czynności. Problemy z kciukami dotyczą coraz większej liczby pacjentów. Lekarze rekomendują najczęściej stosowanie ortez, które wspierają regenerację tkanek.
Orteza na kciuk – najważniejsze funkcje
Orteza stanowi rodzaj stabilizatora, wykorzystywanego najczęściej w ortopedii i fizjoterapii. Stosuje się ją w przypadkach, gdy niezbędne jest częściowe lub całkowite uruchomienie stawu. Zdaniem lekarzy jest ona dobrą alternatywą dla gipsu, gdyż pozwala na codzienne funkcjonowanie. Orteza na kciuk jest elementem profilaktyki urazów, pozwala na wykonywanie czynności, jednocześnie nie ograniczając zakresu ruchów. Dzięki niej nie trzeba rezygnować z aktywności fizycznej, nawet pomimo przeciążenia. Element ten skutecznie stabilizuje i wspiera regenerację tkanek.
Jest ona zazwyczaj rekomendowana pacjentom, których urazy wymagają unieruchomienia, jednak nie tak, jak w przypadku tradycyjnej łuski gipsowej. Orteza na kciuk jest rekomendowana przez lekarzy również w przypadku wybicia kciuka. Stabilizator jest elastyczny, ale jednocześnie sztywno utrzymujący dominujący palec. Poruszanie się w danej płaszczyźnie pozytywnie wpływa na szybszy powrót do pełni zdrowia.
Opaski zwane również ortezami są przeznaczone dla osób zmagających się z przeciążeniem i narastającym bólem kciuka. Na rynku znajduje się kilka rodzajów, które dobiera się na podstawie przebytej kontuzji. Przed zakupem warto skonsultować wybór z lekarzem ortopedą. W zależności od urazu orteza może obejmować kontuzjowany staw lub nawet całe przedramię. Stabilizatory ręki w długim terminie mogą również istotnie zmniejszyć dolegliwości bólowe. Więcej informacji o tego typu ortezie znajdziesz – Tutaj.
Kontuzje dotykają nie tylko sportowców! Zadbaj o swoje dłonie
Wbrew pozorom na kontuzje i urazy ręki narażeni są nie tylko sportowcy, ale również osoby zawodowo wykonujące daną czynność z użyciem rąk. Mowa m.in. o pisaniu na komputerze czy wielogodzinnej pracy fizycznej. Czynności te są bezpośrednim zagrożeniem dla stawów, które z czasem stają się przeciążone. Innymi przypadkami są choroby zwyrodnieniowe czy przewlekłe reumatoidalne zapalenie stawów. Ortezy na kciuk przeznaczone są również dla osób, które przebyły zabiegi operacyjne rekonstrukcji kości oraz walczą z niestabilnością stawów. Wybór ortezy powinien być uzależniony przede wszystkim od wymiarów kciuka pacjenta. Każdy producent udostępnia tabelę, która pozwoli odnaleźć preferowany rozmiar. Przy wyborze należy jednak kierować się tendencją, aby produkt był przylegający, a nie luźny.
Urazy ręki zazwyczaj utrudniają codzienne funkcjonowanie. Najczęściej towarzyszą im ponadto dolegliwości bólowe. Brak ortezy przy kontuzjach może prowadzić do ich pogłębienia, a w konsekwencji do stanu zapalnego. Nie należy zatem bagatelizować objawów, ale warto skorzystać z porad lekarza specjalisty. Dzięki temu powrót do pełnej sprawności znacznie się skróci.