taśmy do kinesiotapingu

Charakterystyka i zastosowanie taśm do kinesiotapingu

Co to właściwie jest kinesiotaping? Jest to metoda wykorzystywana przez fizjoterapeutów polegająca na oklejaniu taśmami kinezjologicznymi wybranych fragmentów ciała. Taśmy te mają zastosowanie przeciwbólowe. Zmniejszają napięcie w mięśniach poprzez zwiększenie dystansu między mięśniami i skórą. Plastry doskonale pomogą przy drobnych kontuzjach i dyskomfortach podczas uprawiania sportu, odpowiednio stabilizując stawy.

Geneza i znaczenie kinesiotapingu

Plastrowanie dynamiczne inaczej kinesiotaping to jedna z metod pracy fizjoterapeutycznej. Pełna nazwa pochodzi z języka angielskiego: Kinesiology Taping. Jest to metoda polegająca na oklejeniu danych elementów ciała specjalnymi, elastycznymi taśmami. Jej twórcą jest chiropraktyk pochodzący z Japonii, dr Kenzo Kase, który samodzielnie wymyślił materiał do produkowania taśm kinezjologicznych oraz sposób ich naklejania. Zastosowanie japońskiej koncepcji bardzo rozwinęło się w przeciągu ostatnich dziesięciu lat.

Kto powinien sięgnąć po kinesiotaping?

Zastosowanie tej metody jest wszechstronne i pomaga uporać się z wieloma przypadłościami o charakterystyce zarówno przewlekłej jak i sporadycznej. Kinesiotaping nie zamyka się jedynie w obszarze narządu ruchu. Taśmy można wykorzystać przy:

  • urazach czasowych, naderwaniach mięśni, skręcenia stawów (np. skręcenia nadgarstka czy kostki);
  • bólach kończyn (np. w kolanie, szyi, barków);
  • bólach, wadach kręgosłupa;
  • wszelkich bólach o podłożu zwyrodnieniowym;
  • wadach ustawienia stopy na podłożu;
  • obniżonym napięciu mięśniowym;
  • porażeniach nerwów (np. twarzy);
  • obrzękach limfatycznych;
  • próbie zniwelowania blizn;
  • zaburzeniach występujących w czasie połykania;
  • terapii pacjentów o zaburzeniach neurologicznych.

Działanie kinesiotapingu

Warto podkreślić, że jego działanie nie opiera się na substancjach chemicznych czy wykorzystaniu środków farmakologicznych. Nie występuje tutaj negatywne oddziaływanie na skórę. Efekt działania taśm można odczuć od razu po naklejeniu. Jednak nie jest to jedyna metoda pozwalająca na całkowite zniwelowanie zaburzeń i problemów. Jest to jedna z technik całej terapii, która ma działanie wspierające. W szybki sposób niweluje odczucia bólowe.

Z tego działania skorzystać mogą sportowcy. Pozwala to na szybkie podjęcie przerwanej rywalizacji wynikającej z urazu czy kontuzji. Jest to metoda, która zapobiega dalszym uszkodzeniom mięśni i gwarantuje wtórną zaporę dla mięśni. Dynamiczne plastrowanie pozwala również osiągnąć lepszą siłę mięśniową dzięki lepszemu ukrwieniu oklejonych mięśni.

taśmy do kinesiotapingu

Sposób naklejania i zastosowanie plastrów do kinesiotapingu

Właściwe przyklejenie plastrów nie jest łatwym zadaniem. Przykleić je może każdy jednak, aby odnieść odpowiedni skutek trzeba to bardzo dokładnie i precyzyjnie zrobić. Plastry muszą być również odpowiednio przechowywane.

Na początku trzeba dobrać sobie odpowiednią technikę, odpowiednią do rodzaju zaburzenia. Różnica może występować np. w sile napięcia danego plastra na skórze oraz w wielkości, kształcie i lokalizacji danej aplikacji. Miejsce na skórze powinno zostać również odpowiednio przygotowane. Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednie odkażenie i pozbycie się zbędnego owłosienia. Kwestia zastosowania jednorazowego klejenia jest sporna. Przyjmuje się jednak, że plaster można jednorazowo utrzymywać maksymalnie do siedmiu dni, następnie należy zrobić jeden dzień przerwy przed następnym naklejeniem.