Materac przeciwodleżynowy w profilaktyce odleżyn
Podeszły wiek, różnego rodzaju choroby oraz niepełnosprawność — wszystko to jest ogromnym wyzwaniem. Zapewnienie osoby ze szczególnymi potrzebami prawidłowej opieki nie jest proste. Jednym z częstych problemów z jakimi mierzą się osoby długotrwale przebywające w pozycji leżącej są odleżyny. Mogą one wywoływać wielki ból, a w niektórych przypadkach prowadzić do niebezpiecznych powikłań. Warto więc wiedzieć, z jakiego sprzętu można korzystać, aby ich uniknąć.
Materace przeciwodleżynowe dla osób leżących
Rozwiązaniem problemu odleżyn są specjalne materace przeciwodleżynowe. Główną przyczyną powstawania odleżyn jest nadmierny nacisk na tkanki w różnych miejscach ciała, spowodowany długotrwałym leżeniem. Materac przeciwodleżynowy skonstruowany jest w taki sposób, aby zmniejszać ten nacisk.
Taki efekt jest osiągany różnymi sposobami. Poszczególne elementy materaca przeciwodleżynowego mogą nieustannie podnosić się i opadać. Sprawia to, że różne części ciała i obszary skóry osoby chorej mogą od czasu do czasu „odpoczywać”, a nacisk na nie zostaje zmniejszony. Przynosi to ogromną ulgę osobie chorej.
Rodzaje materaców przeciwodleżynowych
Materace przeciwodleżynowe dostępne są w kilku odmianach. Różnią się one przede wszystkim rodzajem powierzchni.
Materac przeciwodleżynowy rurowy zbudowany jest z kilku segmentów, przypominających właśnie rury. Taki rodzaj konstrukcji sprawia, że różne części ciała osoby leżącej nie stykają się cały czas z powierzchnią, co daje im odpoczynek od ciągłego nacisku.
Drugi popularny rodzaj to materac przeciwodleżynowy bąbelkowy. Powierzchnia takiego materaca „faluje”, zapobiegając w ten sposób nadmiernemu uciskowi na skórę pacjenta.
Większość materaców przeciwodleżynowych dostępnych jest w zestawie z pompką, która kontroluje ciśnienie w ich wnętrzu. Istnieją również modele statyczne, w których ciśnienie jest cały czas takie samo.